Четвер, 2024-03-28, 3:39 PM
Михайло Гутор
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Меню
Форма входу
Категорії розділу
Публікації [29]
Публіцистичні статті [11]
Християнсько-демократична партія України - політична та організаційна діяльність
Наукові статті [14]
Християнсько-демократична партія України - політична та організаційна діяльність
Інтерв'ю [6]
Християнсько-демократична партія України - політична та організаційна діяльність
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Інтерв'ю

ЯКЩО В ЗАХІДНИХ КРАЇНАХ ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ РЕФОРМИ ПІД ГАСЛАМИ ХРИСТИЯНСЬКОЇ ДЕМОКРАТІЇ ПРОЙШЛИ ШВИДКО І ЕФЕКТИВНО
ЯКЩО В ЗАХІДНИХ КРАЇНАХ ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ РЕФОРМИ ПІД ГАСЛАМИ ХРИСТИЯНСЬКОЇ ДЕМОКРАТІЇ ПРОЙШЛИ ШВИДКО І ЕФЕКТИВНО, ТО ВНАС, НАПЕВНЕ, ПОТРІБЕН БУДЕ ДЛЯ ЦЬОГО ТРИВАЛИЙ ЧАС.
 
( "Тернопіль вечірній”, 7 травня 1994р.)
Одні вибори позаду, інші — попереду. Можливо, нові вибори, особливо до місцевих органи; влади, будуть навіть напруженіші від попередніх. Однак і ті. що вже відбулися, не забуваються, бо стали великою школою політичної боротьби і водночас повчальним уроком для наших молодих партій. Глибокий аналіз того, що сталося, разом з висновками для себе робить у ці дні крайова організація Християнсько-демократичної партії України. З її лідером паном Михайлом ГУТОРОМ розмовляє кореспондент «Тернополя вечірнього» Ярослав ГУЛЬКО.
— Пане Михайле, цікаво почути про ваше бачення минулої виборчої кампанії. Як її провели християнські демократи в Україні і, зокрема, на Тернопільщині?
Глибокий аналіз виборів показав, що ідеї християнської демократії як політичного механізму, що успішно використовується у процесі формування державних структур на Заході, для України поки що неприйнятні через деякі об'єктивні і суб'єктивні причини, і насамперед через те, що наше суспільство формувалося і жило протягом 70 років у тоталітарній державі, де культ насильства став не лише формою існування держави, а й сутністю мислення кожної людини.
Якщо в західних країнах політичні та економічні реформи, наприклад, у Німеччині, Великобританії, Голландії під гаслами християнської демократії пройшли швидко і ефективно, то в нас, напевно, потрібний буде для цього тривалий час. Люди ще не усвідомили, що ХДПУ є партією всіх, хто керується принципами християнської моралі у житті, виступає за побудову незалежної правової Української держави, а в господарських питаннях ми маємо чітку і реальну програму виходу з економічної кризи. Можливо, не зуміли її донести до виборців, переконати їх, що ХДПУ дуже добре знає, з чого почати і як далі діяти, щоб досягти нормального, гідного людини, стабільного і спокійного життя.
— Мені здається, більшість виборців просто не поінформована про те, що саме християнські демократи перетворили зруйновану повоєнну Німеччину в одного із економічних лідерів світу...
- Звичайно, так само люди здебільшого не знають і про те, що наша партія за допомогою високоавторитетних фахівців розробила конкретні плани того, як поставити заслін нестримному підвищенню цін, як вести кредитно-фінансову політику, щоби подолати інфляцію, як реорганізувати податкову систему, щоб вона не заважала виробництву, а заохочувала його. Християни-демократи постійно наголошують, що порятунок держави в наших руках, а не в руках Заходу чи Сходу. І саме наші кандидати на виборах є взірцем того, як слід національні інтереси ставити вище групових чи особистих.
Але поки що не вдалося вам донести до людей усі переваги намірів вашої партії.
— Можливо, тому й виборці значну кількість голосів віддали або крайнім правим, або крайнім лівим кандидатам. Тому що вирішення економічних та політичних проблем вони бачать лише через призму культу сили, а не закону. До речі, саме таке мислення притаманне країнам третього світу (Сомалі, Нікарагуа та ін.). Виборці не збагнули ще, що ідея християнської демократії базується не на слабкості, а високій свідомості. Разом з тим, відстоюємо ідею сильної влади. Сьогодні, як відомо, маємо явну кризу влади. Всі демократичні механізми управління країною блоковані корупцією, круговою порукою і тотальною безвідповідальністю. Криза державності породила кризу єдності країни, У такій ситуації тільки сильна, наділена надзвичайним повновладдям, відповідальна і рішуча, а головне - чесна і воістину патріотична влада, може врятувати нас від неминучої трагедії. ХДПУ пропонує обрати таку владу, яка не тільки проголошуватиме гарні демократичні лозунги, а й притягуватиме до найсуворішої відповідальності високопоставлених злодіїв, могутніх мафіозі, різних мастей провокаторів і екстремістів. Саме така влада — діюча, смілива — поверне собі повагу народу, консолідує усіх громадян України у боротьбі за гуманне і заможне суспільство. Фашизм народжується не від сильної влади, а від слабкої, що не здатна захистити демократію.
— І ви твердите, що саме такими були християнські демократи, прийшовши до влади?
— Неодмінно! Представники ХДПУ на будь-якому посту покажуть, наскільки організовану і сильну владу можемо дати народові, причому вона опиратиметься на абсолютну законність і патріотизм. І тут же слід зауважити, що саме через відсутність законності і демократії, свого часу прийшли до влади більшовики в Росії, а після них - і фашисти у Німеччині, встановивши жорстокі диктаторські режими.
— Який же напрошується висновок?
— Треба вчитися у минулого. Для українців зараз надзвичайно важливо врахувати досвід мудрих попередників, зокрема християнських демократів післявоєнної Німеччини, котрі, прийшовши до влади, навели у своїй країні винятковий порядок на основі законності, що й стало запорукою економічного розквіту.
— Що ж, давайте підсумуємо цю вступну частину розмови...
— Підсумовуючи, мусимо зробити сумний висновок: виборці віддали багато голосів за крайніх правих і лівих кандидатів з надією, що ті наведуть порядок і забезпечать добробут за допомогою силових методів. Тобто виникла ситуація, схожа чимось на ту, що була в Німеччині у 1933 році, коли цілком законно до влади прийшли Гітлер та інші націонал-соціалісти. Вони ж отримали більшість голосів виборців, котрі наївно сподівалися, що ультра-патріоти виведуть Німеччину з кризи і забезпечать їй щасливе майбутнє. Правда, за короткий час тоді зникло безробіття, бо держава мілітаризувалася, але кінцевий результат — Німеччина опинилася в полум'ї війни, у повній розрусі, на руїнах. Після війни в такій скрутній ситуації ніхто вже й не брався за виведення країни з безодні, і лише християнські демократи взялися за тяжку роботу і перемогли.
Життя довело численними прикладами, що тільки ідеї християнської демократії здатні підняти весь народ у тяжкий час і дати людям добробут та спокій. Подібну ситуацію — безладдя, розлад, економічну кризу - маємо сьогодні в Україні. Не дай, Боже, щоби далі події розгорталися за сценарієм, схожим на німецький.
— Отже, що робити?
— Добре думати, ліпше аналізувати факти і менше довіряти різним «крайнім». Наше суспільство або не знає про помилки минулого, або не хоче їх врахувати. Адже ліпше вчитися на чужих прорахунках, ніж творити свої і лише після цього набиратися розуму. Схоже на те, що через аполітичність і непоінформованість населення повторюються давні помилки. Боюся, що за це нас чекає розплата, і що ми на довгий час перекриємо шлях Україні в європейську співдружність. Ми, християнські демократи, бачимо Україну в цивілізованій Європі, хочемо швидше прокласти туди дорогу нашому народові.
— Будь ласка, трохи докладніше скажіть, яким бачите цей шлях України в європейську сім’ю держав?
— Чимало наївних політиків, у тому числі і наші нові депутати, за яких нещодавно віддали виборці голоси, обіцяли інвестування західних партнерів в економіку України. Дехто із кандидатів у парламент заявляв: «Ми побудуємо багату Україну завдяки допомозі країн Заходу». Але, щоб таке сталося, повинні відкритися Заходу і дати певні гарантії. Цього ж можна досягти лише в тому разі, коли будуть спільні точки дотику в плані ідеологічних переконань. Пам'ятаймо: Європа — це переважно християнські демократи і консерватори, в основу їхньої державної політики закладені християнські принципи і засади. Задумайтеся: чому одразу по п'яти каналах (Австрія, Німеччина, Італія, Великобританія, Франція) припинилися інвестиції у промисловість України? Дехто це пояснює відсутністю правових гарантій на приватну власність. Але це не головне. Важливіше, що досі не вирішено політичне питання: яку державу будуємо? Самостійну комуністичну? Націонал-фашистську? Чи ще якусь іншу диктатуру? Захід по-справжньому допомагатиме нам лише тоді, коли бачитиме в особі України близьку за духом державу, яка ґрунтується на християнських принципах і моралі. Коли ми покінчимо з рештками комуністичної та націонал-соціалістичної ідеології. Чи захочуть християнсько-демократичний уряд в особі Коля, англійські консерватори співпрацювати з державою, яка ще чітко не визначила своїх пріоритетів, не створила системи моральних цінностей, в основі яких були б все ті ж християнські принципи?
— Отже, можемо поплатитися за політичну незрілість нашого суспільства, за не сприйняття ідей християнської демократії під час минулих виборів?
— Саме так. Метою кандидатів від ХДПУ було не обов'язково здобути мандати, а передовсім донести до населення її ідеї, її плани виведення України з кризи. Важливою була не стільки перемога на виборах, як вибір шляху, яким маємо йти далі. Наше майбутнє будується на руїнах комуністичного тоталітаризму, і нам не байдуже, що станеться завтра — вибух взаємної ненависті через економічні та інші труднощі, чи забезпечення всім шансів і місця у вільному, плюралістичному суспільстві. Християнська етика і політика в даній ситуації дуже доречні.
— Таким чином ви не вважаєте, що християнські демократи програли вибери до Верховної Ради України?
— Це був наш дебют. Ми лише заявили про намір боротися за владу. Набути досвід — це теж певний здобуток. Адже на виборах 1990 року ми працювали на кандидатів Руху, УРП, інших партій. Нині ж уперше запропонували виборцям власну програму порятунку України.
- Чи правильно я зрозумів, що після деякої розвідки боротьба ХДПУ за владу тільки починається? Вступаючи в нову фазу, ця боротьба, мабуть, буде конкретнішою і цілеспрямованішою?
— Цілком правильно кажете. Зараз важливо зробити ґрунтовний аналіз і розібратися в тому, що сталося. Обов'язково треба сказати людям всю правду. Зрештою, картина не така вже й сумна, адже три представники ХДПУ все-таки увійшли до нового складу парламенту. Крім них, є й декілька незалежних депутатів, котрі мають намір стати членами ХДПУ і разом створити фракцію у Верховній Раді. Прикро, що на Тернопільщині виборці не збагнули змісту і важливості ідей християнської демократії.
— Хто із кандидатів від ХДПУ мав шанси потрапити до парламенту?
— У Теребовлянському окрузі Олег Уруський, кандидат технічних наук, відомий спеціаліст у галузі космічних досліджень і ракетної зброї, котрий мі би у Верховній Раді очолити комісію з військових питань, допоміг би розробити військову доктрину України. На жаль, теребовлянські виборці, дезорієнтовані різними агітаторами, не розібралися в ситуації і надали перевагу кандидатові, що йшов під гаслами Степана Хмари. А в парламенті потрібні не лише гасла, а діловитість, професіоналізм, справжній патріотизм, що спирається на глибокі знання і копітку й конструктивну працю.
Дуже прикро, що й виборці Подільського округу в Тернополі належно не оцінили великого потенціалу і реальних, можливостей, які і має кандидат від ХДПУ Орест Зварич, підполковник міліції, котрий міг би чимало зробити для прийняття дієвих законів, що дали б можливість побороти організовану злочинність, корупцію та мафію. Адже Орест Зварич практичною роботою довів, що він компетентний юрист, безкомпромісний слідчий, добре знає, на чому тримається злочинний світ і як його подолати, встановивши чіткий порядок та законність. І завжди він стояв на антикомуністичних позиціях, не був членом компартії.
Сподіваюся, що навколовиборча ейфорія вже минула, у виборців настає прозріння. Одні вибори позаду, інші попереду, і пан Зварич ще здобуде гідне місце в місцевих органах влади. Давайте поговоримо про майбутні вибори. А щодо тих непривабливих фактів, які мали місце нещодавно, то, на мій погляд, минула виборча кампанія в ряді випадків була взірцем політичного хамства і безкультур'я. Чи не відчули ви цього на собі?
— Цілком справедлива оцінка, бо я справді добре таки відчув це хамство. Та й не лише я. Стільки вже бруду вилили конкуренти на нічим не заплямованих кандидатів ХДПУ. Дійшло навіть до того, що на моїх виборчих плакатах одні домальовували п'ятикутну зірку, інші — свастику, ще інші — шестикутну сіоністську зірку. Телефонували навіть додому і казали, що я «сволочь бандеровская». Біля церков вели розмови нібито я був колись членом комуністичної партії, навіть парторгом. Ще інші пускали чутки, що ходив у закордонне плавання із візою КГБ, і ще багато інших нісенітниць.
— А хто ж ви насправді?
— Всі ці наклепи і брехня мене абсолютно не стосуються, бо я походжу з української християнської родини, яка брала активну участь у національних змаганнях. Ні я, ні батьки в компартії не були, все свідоме життя боровся з комуністичною та націонал-фашистською ідеологією. Прикро, звичайно, що суперники використовували проти мене ці брудні вигадки, а ще сумніше від того, що дехто завдяки таким, методам переміг на виборах. Боляче усвідомлювати, що таку гидоту поширювали про мене християни. Сподіваюся, що перед Великоднем вони хоч висповідалися. Господь їм суддя. Як бачите, недруги боялися сили християнської демократії, хотіли зашкодити мені, і, на жаль, досягли мети.
А єдине відношення, яке маю до євреїв, - то хіба те, що під час німецько-фашистської окупації моя бабуся переховувала в своєму домі, у криївці, єврейську родину. Через донос «добрих» патріотів-сусідів гітлерівці і розстріляли мою бабусю. А щодо закордонного плавання — то я не міг взагалі одержати візи через націоналістичну діяльність родини в минулому. Тому й ходив у плавання лише в територіальних водах колишнього Союзу.
Гадаю, пане Михайле, не варто звертати уваги на наклепи нікчемних людей. Українці завжди були дуже різні... Ліпше поговоримо про наступні вибори до місцевих органів влади. Отже, розпочалася нова виборча кампанія і в неї, звичайно, включилася вже і ХДПУ.
— Так, навчені цінним досвідом, безумовно мудріші, врахувавши помилки і нові умови, християнські демократи вже включилися у підготовку до виборів обласної, районних і міської владних структур.
Хочу зауважити, що ще під час минулих зустрічей з виборцями ми переконалися у їхній прихильності саме в підтримці ідей християнської демократії, особливо щодо запровадження соціальної ринкової економіки, яка дасть широкі гарантії не тільки окремим особам, а й усім верствам населення. Якщо дехто сьогодні каже, що ми збудуємо багату Україну, то її думають збудувати для окремих груп людей. Це може призвести до різкої поляризації суспільства, до поділу на клас надмірно багатих людей і широкі маси населення, які житимуть на грані бідності. Тому, що ці претенденти на керівні посади у своїх програмах передбачають ліберальну модель економіки і замовчують модель соціальної ринкової економіки, яку пропонують сьогодні в Україні християнські демократи. Саме така модель вже ефективно спрацювала в Німеччині, Голландії, Швеції, Великобританії, Італії, де завдяки цьому досягнуто високого рівня життя і успішно здійснюється соціальний захист населення, особливо пенсіонерів, інвалідів, студентів.
— Які тактичні новинки застосує ваша партія на майбутніх виборах?
— Програмні цілі ХДПУ і на нових виборах є однозначні: політична та економічна стабільність в Україні, а також стабільність міжнаціональна, релігійна, бо всі вони входять у систему національної безпеки держави. А щодо тактичних ходів, то, самі розумієте, — це наша партійна таємниця, адже, окрім друзів і прихильників, як показали минулі вибори, є в нас і недруги, і конкуренти, яким дуже не хочеться, щоби в державних структурах влади пріоритетними були ідеї християнської демократії.
— Чи можете конкретніше висловитися про наміри крайової організації ХДПУ на наступних виборах?
— Таємниць немає. Кожному зрозуміло, що політична й економічна криза зумовлена передовсім відсутністю міцної влади, і причина цього — вертикальна і горизонтальна корумпованість усіх гілок влади. Тому крайова організація ХДПУ висуває кандидатом у депутати обласної Ради відомого вже тернополянам підполковника міліції, старшого слідчого з особливо важливих справ УВС Ореста Зварича.
Сьогодні в архівах управління внутрішніх справ лежать купи незавершених кримінальних справ на різних високих посадових осіб і мафіозних ділків, але цим «справам» не дають ходу нинішні батьки області, Навести порядок і встановити законність можна буде лише тоді, коли депутатами обласної Ради стануть такі чесні і принципові люди, як Орест Зварич. Земля тоді горітиме під ногами злочинного світу у Тернополі й області. Це мусять усвідомити виборці, інакше нам ніколи не подолати злочинності. Хоч на цих виборах не допустімо помилки, бо ділки тіньової економіки і різні мафіозі дуже захочуть потрапити у владні структури і не допустити появи на світ Божий тих «справ», що «заморожені» у сейфах УВС та Служби Безпеки.
— Цікаво, які ваші особисті наміри у прийдешніх виборах?
— Кілька трудових колективів і міська організація ХДПУ запропонували мою кандидатуру на голову міської Ради або простіше - на посаду мера Тернополя.
Про вас уже знають тернополяни, бо ви досить відомий політик і громадський діяч, але ж, окрім політичних питань, які вирішує мер, йому потрібні знання й навики господарської діяльності. Отже, чи є у вас досвід господарської роботи?
— За фахом я інженер-механік автомобільного транспорту і досить добре знаю, як можна, наприклад, швидко і ефективно вирішити в Тернополі транспортну проблему. Адже за моїми плечима 16 років виробничого стажу саме у системі транспорту. Працював на посадах головного механіка, головного інженера. Добре обізнаний з технічною1 стороною комунального господарства. А це ж дуже важливі ділянки в економіці міста, від них чи не найбільше залежить його нормальна життєдіяльність, настрій і побут мешканців.
Та й досвід політично-організаторської та керівної роботи вже є, бо ряд років доводиться очолювати крайову організацію ХДПУ. Переконаний, що саме з допомогою християнської демократії можна вирішити для Тернополя ряд істотних проблем, особливо у зовнішньо - економічній діяльності. Ми маємо прямі виходи на християнсько-демократичні уряди Німеччини, консерваторів Великобританії, Голландії та інших країн.
— Які переміни, на ваш погляд, можуть запропонувати виборцям християнські демократи, прямуючи до влади? Зрозуміло, і ви особисто як претендент на мера міста... Маю на увазі всі сфери життя.
— Широке питання... Насамперед треба всім зрозуміти, що шлях християнської демократії, як це переконливо показав європейський досвід, — це єдиний надійний, виважений і перевірений шлях до народного благополуччя і спокійного життя. Це — найважливіше. Не усвідомимо цього, будемо ще багато років топтатися на місці і злидарювати. І ще одну важливу річ треба всім знати: включившись у ці вибори, християни-демократи не прагнуть для себе тимчасової перемоги. Для нас найважливіше - щось нарешті зробити для наших людей.
Взагалі тільки та влада щось може зробити для України і її народу, яка буде безкорисливою і чесною. Ми ж досі мали таку владу, переважно таких депутатів і різних керівників, котрі, як тільки всілися у нові крісла, так і пішло - квартири, автомобілі, дачі, часті зарубіжні поїздки і т.д. Головна турбота у них насамперед про себе, про власні проблеми й інтереси. Підкреслюю: тільки та влада щось зробить для людей, котра буде безкорисливою.
Щодо перемін, то їх тернополяни вже давно чекають, а кандидати від, ХДПУ справді мають чимало важливих і перспективних пропозицій. Тут усе залежатиме від виборців, чи дадуть можливість християнським демократам проявити себе. Загалом же позиція наша така: нова влада, якщо вона хоче щось зробити, повинна діяти рішуче і сміливо, всюди і в усьому навести твердий порядок. Влада мусить бути серед людей, жити їхніми болями і турботами, а не споглядати на все через віконця розкішних службових лімузинів. Якщо керівник будь-якого рангу буде, наприклад, їздити на роботу разом з усім народом у переповненому тролейбусі, щоб ребра тріщали, не сумнівайтеся - міський транспорт незабаром почне працювати краще. Як тільки лідер піднімається над народом, втрачає з ним звичайні зв’язки, він перестає розуміти людей і вже не рахується з тими, хто обрав його. Такого не можна більше допустити.
— Людей найбільше, мабуть, хвилюють розгул злочинності і повсюдне безладдя...
— Не треба великого розуму, щоб збагнути просту істину: якщо повсюди процвітають безладдя і злочинність. то це результат того., що маємо бездарну і бездіяльну владу На жаль немає такого у нас: не справляєшся з обов'язками, не володієш ситуацією — подавай у відставку. Ніхто добровільно не покидає «корита», як влучно й дотепно назвав народ керівні крісла. ! люди мусять терпіти в очікуванні нових виборів. Отже, добре треба подумати, перш ніж віддати комусь свій голос,
— Маєте якісь цікаві ідеї, наважившись вступити у боротьбу за крісло мера?
— Не буду кривити душею, вже давно працює думка над тим, що і як треба змінити, поліпшити, щоб припинити безладдя, безкультур'я.
В місті немає порядку, а це прямий шлях до процвітання злочинності. А про роботу транспорту і говорити не хочеться. Він працює вкрай погано, хоча були можливості заздалегідь придбати 15-20 нових тролейбусів, взявши, кредит кілька років тому. Так, до речі, зробили наші сусіди-хмельничани, і в них набагато менше проблем. Ми є свідками дивовижних контрастів. З одного боку, господарські справи дедалі гірші, порядку все менше, але з другого боку, у різних керівних структурах чиновників стало набагато більше, ніж, скажімо, років п'ять тому. Нерідко розтринькується бюджет замість жорсткого режиму економії. У багатьох випадках влада діє нерішуче, топчеться на місці, вичікує, не бере на себе відповідальності і сміливості вживати непопулярні заходи.
Владі бракує не тільки сміливості, а й принциповості. З цього приводу можна навести багато прикладів, але думаю, що про все це піде ще ґрунтовна розмова, коли на повну силу розгорнеться передвиборча кампанія. Я переконаний, що всі керівні кадри в Тернополі треба максимально оновити за рахунок нових людей — справжніх українських патріотів-фахівців, енергійніших, сміливіших, які не будуть відриватися від народу і дбати насамперед про особистий інтерес. Це ж просто смішно: не встиг дорватися до влади, а вже переїжджає в кращу квартиру, купує на пільгових умовах автомобіль, раз за разом «шастає» в Америку або Західну Європу. Для державної і депутатської роботи у нього просто не вистачає часу і сил. Отже, треба добре придивлятися до людей, перш ніж голосувати за них і давати їм владу, Тому на нових виборах слід віддати голоси тільки за тих. хто ставить інтереси нації народу вище групових і особистих. Треба дати владу тим, хто дбатиме про Українську державу і краще життя виборців, а не про власне збагачення.
Хотілося б на закінчення процитувати дуже актуальні слова Дмитра Донцова про те, якими жертвенними повинні бути лідери народу: «... той, хто хоче, щоб спали вночі мирним сном земляки, — сам мусить, як на варті пес, не спати. Хто хоче, щоб в затишній приваті житейській жили маси, мусить сам про неї забути».
Категорія: Інтерв'ю | Додав: Admin (2010-05-14) | Автор: Михайло Гутор
Переглядів: 791 | Теги: Християнські демократи тернопільщин | Рейтинг: 5.0/3
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Партнери
Copyright Михайло Гутор © 2024